
Original: $1,007.50
-65%$1,007.50
$352.62The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2403L072 |
| Rug Number | GEO2003-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some shading. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2403L072 |
| Rug Number | GEO2003-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some shading. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |





















