
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00The Story
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Red Sarouk #785 Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Beige, Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2310L030 |
| Rug Number | FB2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Red Sarouk #785 Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Beige, Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2310L030 |
| Rug Number | FB2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |





















