
Original: $2,210.00
-65%$2,210.00
$773.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 19' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Teal, Tan | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani |
| SKU | 2312L018 |
| Rug Number | FAR4257-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 240. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 19' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Teal, Tan | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani |
| SKU | 2312L018 |
| Rug Number | FAR4257-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 240. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |





















